Воплі Відоплясова
Про артиста
Український гурт «Воплі Відоплясова» було створено 1986 року. Засновниками колективу стали гітарист Юрій Здоренко та басист Олександр Піпа (колишні учасники хеві-метал команди SOS), а його лідером — вокаліст Олег Скрипка. Згодом до них приєднався четвертий учасник — ударник Сергій Сахно. Музичної освіти ніхто з них не має: Олег колись грав у театрі та працював інженером на військовому заводі — туди він прийшов після навчання в Київському політехнічному інституті, Здоренко був водопровідником, Сахно вчився на барабанщика в ударника київського мюзик-холу, а Піпу вигнали з музичної школи ще в дитинстві.
Назву колективу вигадав Олександр, який був шанувальником Достоєвського: Відоплясов — одержимий літературною діяльністю лакей з «Села Степанчикова та його мешканців», а «Воплі» — опуси музикантів, сповнені зойками душі. Творчість «ВВ» — це український рок-н-рол та неостиль етно-рок.
У 1987 році «Воплі Відоплясова» вперше виступили на фестивалі Київського рок-клубу, виборовши звання «Гурт року», а їхній музичний твір «Плач Ярославни» став «Піснею року». Хлопці давали концерти по Україні, на яких лунали композиції «Товариш майор», «Розмова з Махатмою», «Були деньки» і «Танці» (остання стала неофіційним гімном гурту). Наступного року «ВВ» разом із «Колезьким асесором» і «Рабботи Хо» стали організаторами так званого «Рок-артілю» і почали давали гастролі не тільки в межах країни, а й поза нею — наприклад, на вільнюському «Рок-форумі 88» (отримали диплом) та в московському БК ім. Горбунова. Згодом було знімання у французькому фільмі з назвою «Рок довкола Кремля», де музиканти стали символами національної української рок-музики, а також участь в деяких фестивалях, серед яких «Київ – Варшава» та «Рок-сирок». Виступи учасників гурту мали великий успіх, а в Україні їх називали національними героями.
У 1990-му музиканти вирушили у гастролі по Європі. Найбільший успіх вони мали у Франції: там гурту запропонували контракт на випуск кількох альбомів. Один з французьких концертів було записано на диск, який отримав назву «Або-або» та став першою платівкою «ВВ».
Наступного року Скрипка і Піпа переїхали до Парижа та перебували там протягом п’яти років. Скрипка працював художнім керівником дівочого хору в театрі Філіппа де Куплє. Згодом до колективу приєдналися гітарист Філіпп Можа і барабанщик Стефан Муфліє, в оновленому складі хлопці час від часу виступали в паризьких клубах і кілька разів давали концерти в колишньому Радянському Союзі. У 1996-му музиканти повернулися на Батьківщину.
Французьких учасників замінили українські — Сергій Сахно, новий гітарист Євген Рогачевський та ударник Сергій Попович, який став саунд-продюсером «ВВ». У 1997 році було підписано довгостроковий контракт з Gala Records, в рамках якого вийшов диск «Музіка» з новими хітами «Весна» і «Юра». 1998 року гурт випустив ще один альбом, «Країна мрій», що складався з композицій початку 90-х років.
Наступна збірка «Хвилі Амура» побачила світ на початку 2000-го. Диск містив нові пісні «Любов» і «Були на селі», а також кілька старих. Справжнім хітом стала композиція «День народження», на яку було відзнято яскравий відеокліп. Того ж року «Воплі Відоплясова» дали концерти в Ізраїлі та Америці, і, крім того, виступили перед президентом США Білом Клінтоном під час його офіційного візиту в Україну.
У 2004 році музиканти стали активними учасниками Помаранчевої революції. У 2006-му вони представили новий студійний альбом «Були деньки», що було присвячено 20-річчю колективу. На початку 2007 року з гурту пішов Олександр Піпа. У ювілейний тур містами України разом з «ВВ» поїхав басист Олексій Мельченко.
2008 року з’явилася рок-версія Державного гімну України у виконанні учасників гурту, а також їхній подвійний концертний альбом, що демонструє виступ артистів на фестивалі «Рок Січ». Рік завершився виходом синглу «Ладо».
Згодом «Воплі Відоплясова» стали учасниками фестивалю світової музики World of Music, Art and Dance (WOMAD) Russia, що відбувся у Кисловодську з 20 по 22 вересня 2013 року. Невдовзі гурт вирушає в тур містами України на підтримку свого нового десятого ювілейного альбому під назвою «Чудовий Світ». Презентація збірки пройшла 28 листопада у Львові на майданчику Національного академічного українського драматичного театру ім. М. Заньковецької.
У серпні 2014 року концерти колективу в Москві та Кубані було заборонено. Олег Скрипка пояснив цю ситуацію таким чином: «концерти скасували, тому що ми українці».
Після цього учасники гурту вирушають з гастролями за кордон (США, Канада, країни Балтії, Данії, Німеччині та ін.), а також багато виступають в межах України.
У 2016 році «Воплі Відоплясова» відсвяткували 30-річний ювілей творчої діяльності, зігравши 10 березня великий ювілейний концерт у Палаці спорту. Цей концерт став початком всесвітнього ювілейного туру, котрий отримав назву ВВ XXX. Колектив виступив в Америці, Канаді, Англії, Латвії, Франції Греції та Білорусі.
Олег Скрипка неодноразово співав перед українськими бійцями на передовій, зокрема у Дебальцевому, у прифронтових містах та селах, а також в госпіталях. Влітку 2016-го відбувся «Фронтовий тур ВВ», де музиканти виступили перед бійцями на передовій у Мар’їнці, Костянтинівці та Селідово.
2017 року світ побачила нова пісня гурту «Несе Галя» та однойменний відеокліп.
Джерело:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Воплі_Відоплясова
український гурт